Prices & Contact

One-to-one private lesson

£28 for 1 hour lesson  (Pay as you go)

£38 for 1.5 hours lesson (Pay as you go)

£50 for 2 hours lesson (Pay as you go)

Group lesson (4 – 8 people) – GCSE / A-Level / JLPT prep 

£16 per 1.5 hours     (Invoice half-termly, which is usually 5-7 weeks)

£20 per 2 hours   ( GCSE / A-Level classes will increase duration from 1.5 hours to 2 hours lesson in the last year of the course)

Lesson times and dates varies. Please see under ‘Class’ for further details. Term time only for school students.

Venue In the teacher’s home at Leigh-On-Sea, Essex

 

GCSE Oral exam / School – I travel to your school to carry out the exam

£28 / within 20 miles from my home + 45p/miles transport fee

£38 / further than 20 miles from my home + 45p/miles transport fee  ( I can only visit up to 40 miles from where I am which please note)

Further service / help with Oral exam presentation 

£12 / times of submit work (by email) – Check + advice your work to create the high level of presentation piece

£15 / 30 mins (Facetime/ Skype) – Mock / practice the oral exam

Email maryabax@hotmail.com
Tel / Text  07794593989

Please call for friendly advice.
Looking forward to hearing from you soon!